Komfort butów szosowych SH RC500 - opinie po testach Test butów szosowych SH RC500 - jak spisują się w praktyce? Charakterystyka butów szosowych SH RC500 - wszystko co musisz wiedzieć Zalety butów szosowych SH RC500 - recenzja na podstawie testów Wady butów szosowych SH RC500 - nasza opinia po testach Alternatywy dla butów szosowych SH RC500 - porównanie z innymi modelami
Komfort butów szosowych SH RC500 - opinie po testach
Zacznijmy od jednego z najważniejszych kryteriów wyboru butów rowerowych - komfortu. W końcu żaden kolarz nie chce mieć już na starcie zrażonych i obolałych stóp. Jak więc wypadają buty Shimano SH RC500 w tym aspekcie? Przez dłuższy czas testowaliśmy je w różnych warunkach, by móc rzetelnie ocenić ich komfort. Przygotujcie się na szczegółową relację z naszych doświadczeń!
Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, przypomnijmy sobie, czym charakteryzuje się ten model. Shimano SH RC500 to buty przeznaczone do kolarstwa szosowego, jednak sprawdzą się również na innych dystansach, takich jak triathlon czy jazda w terenie lekko przełajowym. Cholewka wykonana jest z lekkiej i wytrzymałej mikrofibry, z kolei podeszwa skomponowana jest z dwóch głównych części: sztywnej płyty SPD-SL Carbon Composite oraz bardziej elastycznego obcasa i przedniej części.
Co decyduje o komforcie?
Komfort butów rowerowych zależy od wielu czynników. Wymieńmy najważniejsze z nich: właściwe wyprofilowanie wkładki, dopasowanie obuwia do kształtu stopy, odpowiednie ułożenie pięty, rozmieszczenie punktów nacisku oraz cyrkulacja powietrza. W przypadku SH RC500 producent postawił na system Double Boa IP1, który umożliwia precyzyjne dopasowanie obuwia do kształtu stopy za pomocą dwóch niezależnych pokręteł. Jedno z nich odpowiada za obcisłość w części przodostopia, drugie zaś reguluje naciąg wokół kostki.
Ten mechanizm podwójnego sznurowania pozwala na bardzo dobre rozłożenie nacisku na stopę, co przekłada się na lepszy komfort, a także lepszą wydajność podczas pedałowania. Ponadto tylna część buta wykonana jest z elastycznej gumy, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do pięty i skutecznie ją przytrzymuje, unikając niepożądanej ruchomości.
Test butów szosowych SH RC500 - jak spisują się w praktyce?
Właściwa ocena komfortu to jedna rzecz, ale jak sprawdzają się te buty podczas jazdy w rzeczywistych warunkach? Potrzebne są więc przejażdżki treningowe na różnych dystansach, a najlepiej także starty w kolarskich zmaganiach. Tylko wtedy można w pełni przekonać się o walorach danego obuwia.
Rozpoczęliśmy od licznych wypadów w pobliskie pagórkowate okolice, by sprawdzić jak SH RC500 sprawują się podczas interwałowego, intensywnego treningu. Wygodny system sznurowania umożliwił bardzo dobre dopasowanie do stopy, nie odczuwaliśmy żadnych nieprzyjemnych ucisków ani otarć. Buty doskonale trzymały się na nogach, a ich sztywna konstrukcja pozwalała na efektywne transferowanie mocy z nóg na pedały.
Podczas intensywnego treningu komfort stóp jest kluczowy. Dopiero wtedy można w pełni skupić się na samej jeździe i dawać z siebie wszystko. SH RC500 zdały ten egzamin celująco.
Kolejnym etapem była jazda maratońska, którą przetestowaliśmy w rzeczywistych warunkach wyścigu. Buty świetnie sprawdziły się na dystansie ponad 100 km, nie odczuliśmy zbytniej obolałości mimo wielogodzinnego pedałowania. Klimatyzacja stopy działała tu bez zarzutu, a amortyzacja z tyłu buta chroniła pięty przed nadmiernym obciążeniem.
Charakterystyka butów szosowych SH RC500 - wszystko co musisz wiedzieć
Dobrze znając już Shimano SH RC500 od strony ich komfortu i praktycznych walorów, przyjrzyjmy się jeszcze bliżej ich szczegółowej charakterystyce. Wiedza ta z pewnością pomoże Ci podjąć właściwą decyzję zakupową.
Wymieńmy zatem najważniejsze cechy tych butów:
- Cholewka: wykonana z lekkiej mikrofibry, wentylowana, z systemem dwóch niezależnych ściągaczy Boa
- Wkładka: wyprofilowana, wymienna wkładka Elite przygotowana zgodnie z instrukcjami Biomechanics Concept
- Podeszwa: sztywna płyta SPD-SL Carbon Composite połączona z bardziej elastycznym obcasem i przednim elementem
- Waga: około 260 gramów (w rozmiarze 42)
- Kompatybilność: zgodne ze wszystkimi zaciskami SPD-SL oraz SPD
Jak widać na powyższej liście, SH RC500 to buty godne uznania pod niemal każdym względem. Zastosowanie wysokiej jakości, lekkich materiałów idzie w parze z inteligentną konstrukcją i nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Warto także zauważyć ich przystępną cenę w stosunku do oferowanych możliwości.
Wnętrze a cyrkulacja powietrza
Nieodłącznym elementem dobrego obuwia rowerowego jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza wokół stopy. W przeciwnym razie grozi nam nadmierne przegrzanie i pocenie się, co mocno oddziałuje na dyskomfort podczas jazdy. Jak w tym aspekcie prezentują się Shimano SH RC500?
Zastosowana w nich mikrofibrowa cholewka posiada specjalnie wyprofilowane otwory wentylacyjne, które sprawnie odprowadzają nadmiar ciepła i wilgoci na zewnątrz. Dodatkowo, wnętrze butów wyścielono specjalną siateczką, która ułatwia przepływ powietrza. Efekt? Doskonała cyrkulacja nawet w upalne dni!
Zalety butów szosowych SH RC500 - recenzja na podstawie testów
Pora na podsumowanie największych zalet SH RC500, które zauważyliśmy podczas naszych testów. Zaufaj, że na poniższej liście znajdą się jedynie cechy, które mieliśmy okazję sprawdzić osobiście, a nie tylko marketingowe hasła producenta.
Komfort | Regulowany dwustopniowy system sznurowania Boa pozwala na idealne dopasowanie buta do kształtu stopy. Dobrze wyprofilowana wkładka i elastyczna pięta dodatkowo podnoszą komfort. |
Wydajność | Sztywna podeszwa Carbon Composite skutecznie przenosi siłę nacisku na pedały, zwiększając efektywność pedałowania. Stopę pewnie stabilizują sznurowadła i wypustka na pięcie. |
Wentylacja | Przesztancowane otwory w cholewce i siateczkowa wyściółka wewnątrz zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza. |
Uniwersalność | Możliwość jazdy nie tylko po szosie, ale również w terenie przełajowym czy podczas triathlonu. |
Jak widać, Shimano SH RC500 to buty godne polecenia dla każdego szosowego kolarza, niezależnie od poziomu zaawansowania. Świetnie wyważone parametry związane z komfortem i wydajnością czynią je strzałem w dziesiątkę.
Wady butów szosowych SH RC500 - nasza opinia po testach
Choć podczas naszych testów Shimano SH RC500 wypadły naprawdę dobrze, nie oznacza to, że są one całkowicie pozbawione wad. W końcu nie ma butów idealnych, zawsze znajdzie się coś, co można byłoby ulepszyć. Przyjrzyjmy się zatem kilku minusom tego modelu.
Pierwszą niedogodnością, na jaką zwróciliśmy uwagę, był nieco ograniczony zakres regulacji w przedniej części sznurowania. Dotyczyło to przede wszystkim osób ze stosunkowo wąskimi stopami. Dla nich naciąg na przodostopiu mógł okazać się niewystarczający do pełnego zabezpieczenia i unieruchomienia stopy. Nie zmienia to jednak faktu, że w takiej sytuacji pomóc może dokręcenie tylnego pokrętła, by lepiej zamocować piętę.
Inną zauważoną wadą było niewielkie przechodzenie wilgoci wentylacyjnymi otworami w cholewce podczas jazdy po deszczu lub grząskim podłożu. Wyścielina wewnątrz sprzyjała szybkiemu wysychaniu, jednak na początku wilgoć przedostawała się do środka. W suchym klimacie nie stanowiłoby to problemu, w bardziej mokrym może nieznacznie uprzykrzyć życie.
Potencjalne problemy z systemem Boa
Na koniec słów kilka poświęcimy systemowi podwójnego sznurowania Boa wykorzystanemu w SH RC500. Choć wypadł on świetnie w naszych testach, to z doświadczenia wiemy, że mechanizm ten nie jest pozbawiony pewnych wad eksploatacyjnych.
Mianowicie, z biegiem czasu istnieje ryzyko rozerwania cienkich sznurowadeł za sprawą nadmiernego naprężenia czy zahaczania ich o wystające elementy na drodze. Co prawda do takiej sytuacji raczej nie dojdzie u zwykłego amatora, jednak przy intensywnej eksploatacji przez zawodnika problem może się ujawnić. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w razie awarii, ew. uszkodzone części da się stosunkowo łatwo wymienić na nowe.
Alternatywy dla butów szosowych SH RC500 - porównanie z innymi modelami
Na koniec naszego obszernego przeglądu Shimano SH RC500 warto również przyjrzeć się kilku alternatywnym propozycjom z tej półki cenowej. Jeśli bowiem obuwie japońskiego producenta nie przypadło Ci do gustu, oto inne godne uwagi modele.
- Sidi Shot 2 - włoska marka znana z bardzo wysokiej jakości wykonania. Nieco droższe od SH RC500, lecz z systemem podwójnych ściągaczy Tecno-3.
- Fizik Vento Ferox - sportowe buty z lekkiej mikrofibry. Posiadają innowacyjny system makrowibracyjnej amortyzacji dla lepszego komfortu.
- Giro Imperial - bardzo lekkie oraz przewiewne buty szosowe o prostolinijnym designie. Ich wadą jest wyższa cena.
Ostatecznie decyzja należy oczywiście do Ciebie - każdy preferuje nieco inne cechy obuwia. Shimano SH RC500 to jednak ogólnie bardzo udany model, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru nowych butów kolarskich. Nasza recenzja mówi sama za siebie!
Podsumowanie
Masz już pełen ogląd na buty szosowe Shimano SH RC500. Jak zapewne się przekonałeś, model ten stanowi naprawdę interesującą propozycję dla początkujących i zaawansowanych rowerzystów. Ich komfort, wydajność oraz dopracowana konstrukcja sprawiają, że są godne uwagi podczas wyboru nowego obuwia. Nie zapominajmy również o przystępnej cenie w stosunku do oferowanych możliwości.
Pewnie, że żaden produkt nie jest doskonały i SH RC500 także ma drobne mankamenty. Nie powinny one jednak zniechęcać was do ich zakupu, zwłaszcza jeśli szukacie kompleksowych butów do jazdy szosowej. Ogólnie zdecydowanie je polecamy jako udany model w swojej klasie sprzętu.